Leta 2014 je pri Založbi Goga izšla knjiga Zemljevidi domotožja, prva knjiga prvega slovenskega epa Vrata nepovrata izpod peresa pesniškega velemojstra Borisa A. Novaka. Sledili sta ji knjigi Čas očetov in pred kratkim še zadnja, več kot 1000 strani obsežna mojstrovina Bivališča duš.
Ep Vrata nepovrata obsega več kot 40.000 verzov in je nekakšen unikum v polju svetovne epike in tudi poezije. Je trilogija, ki nas postavlja ob bok velikim narodom z veliko zgodovino. V zadnji knjigi epa se je Novak vrnil k bolj lirskemu registru, ki je vpet v čvrsto kompozicijo 99 spevov. Ta knjiga predstavlja sintezo celote in sklepno nadaljevanje prvih dveh, obenem pa se po jezikovnem tonu in pesniških videnjih od njiju bistveno razlikuje. Zaključni akordi Bivališč duš so elegični, tudi zelo osebni, v mestoma apokaliptične tone pa se brez dvoma vpisuje tudi skrajno napeta svetovna situacija, ki jo živimo.
Pesniku so se pri branju v Narodni galeriji pridružili številni prijatelji in stanovski kolegi. Brali so Lado Kralj, Jožica Avbelj, Milan Dekleva, Manca Košir, Marjan Strojan, Dušan Šarotar, Milena Blažič, Erica Johnson Debeljak (branje angleških prevodov), Zdenko Čepič, Ivana Novak, Eva Vrbnjak, Janez Vrečko, Simona Kopinšek, Miha Hočevar, Draga Potočnjak, Martina Ožbot …
Prireditev je bila tudi hommage veliki slikarki Metki Krašovec, letošnji Prešernovi nagrajenki, ki je prispevala naslovne slike za vse tri knjige.
Preživeli smo izredno lep večer. Branja se po petih urah še vedno nismo naveličali, prireditev smo bili primorani zaključiti zgolj zaradi pozne ure.
Fotografu Mateju Povšetu se zahvaljujemo za čudovite foto utrinke s prireditve.
Ep Vrata nepovrata izpod peresa Borisa A. Novaka je največje slovensko pesniško besedilo, hkrati pa tudi eno največjih v svetovnem merilu. V formi, ki se zgleduje po srednjeveških epih, predvsem po Božanski komediji, opisuje 20. stoletje v naših krajih, v izjemnem prepletanju zgodb se znajdejo usode številnih prepoznavnih osebnosti, pa tudi mnogih, ki jih je zgodovina spregledala. Osrednji pripovedni del se zgošča v drugi knjigi z naslovom Čas očetov, kjer se Novak osredotoča na dogajanje v času druge svetovne vojne, glavni junak, ki povezuje celotno knjigo, pa je pisateljev oče Ante. Vozlišče dogajanja je spev Čas ognjenega obroča, boja in preboja, v katerem skozi Antejevo osebno zgodbo, zgodbo vodje prvega bataljona, od blizu spremljamo dogajanje v Kočevskem rogu, predvsem v času, ko ga obkroži italijanska vojska. Rog z okolico zrase v mitološki simbol zagrizenega upora, iz stiske rojene neznosne želje po svobodi. To je pisava, ki začudeno gleda v neke druge, velikanske čase, pri tem pa jih skuša občutiti kar se da prizadeto, z globokim sočutjem - ne le do partizanov, pač pa tudi do prestrašenih italijanskih vojakov ter seveda do žrtev, ki so po vojni svoja življenja končala v globinah gozda. Gre za širok panoramski portret Časa, tokrat časa, v katerem so živeli avtorjevi starši.
Za knjigo Čas očetov je Občina Kočevje Borisu A. Novaku pred kulturnim praznikom podelila nagrado Deklica s piščalko, saj je prav Kočevsko v žarišču tega veličastnega dela. Nagrajencu iskreno čestitamo in sporočamo, da bo spomladi pri Založbi Goga izšel zadnji del eposa Vrata nepovrata, več kot 1.000 strani obsežna knjiga z naslovom Bivališča duš.
poezija, 2017
Bivališča duš so tretja, zadnja knjiga 40.000 verzov obsežnega epa Vrata nepovrata. V njej se je pesniški velemojster Boris A. Novak vrnil k bolj lirskemu registru, ki je vpet v močno kompozicijo 99 spevov. Ta knjiga predstavlja sintezo celote in sklepno nadaljevanje prvih dveh, obenem pa se po jezikovnem tonu in pesniških videnjih od njiju...