Filter by Oznake izdelkov
roman

Svinje brez biserov

Zbirka kratkih zgodb o “junakih”, ki izhajajo iz sloja tranzicijskih odrinjencev, s posebnimi (postruralnimi, a še ne v celoti urbanimi) navadami in vrednotami.

Leto izida: 2002
Število strani: 151
Vrsta: mehka vezava
ISBN: 9789616421041
Elektronske izdaje

Drugi ponudniki

Tiskane izdaje

Trenutno ni na zalogi

    Vprašajte nas

    Iz spremne besede

    Pregljevi protagonisti ne poznajo današnjosti, ker živijo zgolj svojo izprano vsakdanjost, tare jih, brezlična in votla, nenehno jedka njihovo dostojanstvo, tako da ostajajo brez upanja na spremembo. Razen če … Pravzaprav je skoraj edino, kar jih lahko izstreli iz omenjene moraste vsakdanjosti, patologija, torej nasilje, norost nasilja. Zlo. Pri tem početju seveda v trenutku pozabijo vse gostilniške marnje o pravičnosti in morali, vsi nauki o tem, kako bi na svetu moralo biti, kar nenadoma izpuhtijo iz njihovih glav tudi vsa tuhtanja o njihovi brezprizivni končnosti, o minljivosti vsega. Le v tem usodnem trenutku so – krivi moritve – sicer zmožni živeti čisto zares, težava je tu kajpak le to, da je že naslednji hip vse neizbrisno sfiženo, predvsem pa končano, torej da je za vse drugo in drugačno že nepreklicno prepozno.

    Igor Bratož

    Sebastijan Pregelj (foto: Boštjan Pucelj)

    Sebastijan Pregelj

    Sebastijan Pregelj je avtor sedmih romanov, štirih zbirk kratke proze in desetih knjig za mlajše bralce. Leta 2020 je za roman V Elvisovi sobi prejel Cankarjevo nagrado, leta 2021 za Vrnitev, 6. del Zgodb s konca kamene dobe, nagrado večernica. S petimi romani je bil finalist nagrade kresnik. Roman Kronika pozabljanja se je v angleškem prevodu uvrstil na dolgi seznam 49 nominirancev za mednarodno literarno nagrado Dublin 2021 (Dublin Literary Award 2021). Vsi deli otroške serije Zgodbe s konca kamene dobe so prejemniki znaka zlata hruška. Pregljevi romani so prevedeni v italijanski, nemški, angleški in makedonski jezik. Njegove kratke zgodbe so bile uvrščene v različne antologije v slovenskem, nemškem, češkem, angleškem in poljskem jeziku.