To objokovano telo
14,99 € – 27,90 €
Pretresljiv roman o bolečem nasprotju med prihodnostjo, ki si jo predstavlja izobražena mladina, in vsakdanjo realnostjo patriarhalnega sistema. To objokovano telo raziskuje teme identitete, pripadnosti, iskanja smisla ter položaja žensk in mladih v urbanem Zimbabveju.
Dimenzije: 15 × 21 cm
Število strani: 408
Leto izida: 2024
Vrsta: e-knjiga, trda vezava
ISBN: 9789612774837
ISBN: 9789612774622
O knjigi
To objokovano telo pisateljice Tsitsi Dangarembga je pretresljiv roman o položaju žensk in mladih izobražencev revnega izvora v urbanem Zimbabveju. Protagonistka Tambudzai po odpovedi v brezupni službi krčevito išče novo možnost preživetja. Po vrsti ponižanj in psihičnih zlomov najde delo v turistični agenciji, ki zahodnim turistom ponuja »pristno afriško izkušnjo«. Ko se že zdi, da njena pot vodi le še navzgor, se znajde v položaju, ko mora svoje korenine prodati.
To objokovano telo je roman o bolečem nasprotju med prihodnostjo, ki si jo predstavlja izobražena mladina, in vsakdanjo realnostjo patriarhalnega, komercialnega sveta v eni od razmeroma uspešnih postokolonialnih držav afriške celine. Tsitsi Dangarembga subtilno raziskuje teme identitete, pripadnosti in iskanja smisla v neizprosnem svetu.
Roman je bil v ožjem izboru za nagrado booker in Pinterjevo nagrado PEN.
Odzivi
»To objokovano telo je večplasten roman, ki ob različnih epizodah eksistencialnih in finančnih negotovostih protagonistke Tambudzai, na posreden, subtilen, mestoma tudi metaforičen način, odkriva, kako dolgoročne in travmatične so lahko posledice nekega družbenega ustroja.«
Aleksandra Gačić»Roman, uvrščen v ožji izbori za nagrado booker in za Pinterjevo nagrado PEN, je pripoved o bolečini, ki ji ni mogoče najti izvora: razteza se od brazd, ki jih je pustila vojna, revščine in zaostalosti, ki vladata mestom in vasem, rasizma in mizoginije, ki zaznamujeta generacije, do posameznikov, ki jih preganjajo krvavi spomini, razočaranja in brezup ob vrsti neuspehov.«
Katarina Gomboc Čeh, Airbeletrina»Roman je izrazito večplasten prikaz zdrsa, ne samo socialnega, pač pa tudi psihičnega, pri čemer ga avtorica ne prikazuje le kot stisko Tambu, temveč kot sistemsko stisko, kot stisko vseh nas – tam in tukaj. Gre za prikaz krčevitega boja za preživetje, boja, na videz obsojenega na neuspeh, kajti okolje je preostro, prerobato, prenasilno.«
Pia Prezelj, Delo